Úspěšný test plného výkonu elektronového děla Technologie PFW

Generální dodavatel, společnost NUVIA a.s., za účasti Centra výzkumu Řež s.r.o, ve čtvrtek 10. 12. 2015 úspěšně otestoval plný výkon hlavní komponenty Technologie PFW (Primary First Wall) – elektronového děla. Během testu se elektronový svazek zamířil na měděný chlazený vzorek a postupně se navyšoval výkon elektronového paprsku až na maximální hodnotu 800 kW.

Technologie PFW projektu SUSEN, mezi kolektivem spíše známé pod názvem HELCZA, je zařízení pro cyklické testování materiálů vysokým tepelným tokem. Tepelný tok je simulován bombardováním povrchu testovaného materiálu elektronovým svazkem o maximálním urychlovacím napětí 55 kV a maximálním použitelným výkonem 800 kW v elektronech.

HELCZA se bude ovládat pomocí monitorové stěny ve velícím centru umístěném nad halou technologie. Monitorová stěna bude zobrazovat výstupy z diagnostických přístrojů a z velícího centra bude probíhat také kompletní ovládání celého zařízení.

HELCZA bude z převážné části využívána pro testování panelů první stěny termojaderného reaktoru ITER a pro vývoj nových komponent odolných proti extrémní tepelné zátěži.